Izguba maščobe je v teoriji lažja kot si večina ljudi predstavlja: naš dnevni kalorični vnos mora biti manjši kot pa je naša dnevna poraba kalorij. Naša hrana je sestavljena iz treh osnovnih virov: ogljikovi hidrati, maščobe ter beljakovine. Poenostavljeno ima vsak od njih eno primarno in eno sekundarno funkcijo v telesu. Za lažje razumevanje velike večine diet naj kratko opišem vsakega od njih.
Zdravo hujšanje je takšno, da sprožimo v telesu mehanizem porabljanja zalog energije shranjene kot podkožna tolšča, in pri tem ohranimo kar največ mišične mase. Izraz 'kar največ' uporabljam zato, ker se pri vsakem procesu hujšanja, izgubi tudi nekaj mišične mase.
Iz zgoraj navedenih podatkov lahko vidimo, da se bo 'kurjenje maščob v telesu' zgodilo, kadar telo zazna, da nima dovolj energije pridobljene iz ogljikovih hidratov. Prav tako ne sme dobiti dovolj maščob, da bi iz njih pridobivalo energijo. Hrana mora biti potemtakem sestavljena predvsem iz beljakovin, iz katerih telo ni sposobno izdelovati podkožne tolšče, hkrati pa služijo za obnovo in izdelavo mišičnih celic, katerih nočemo izgubiti. Ker pa je izdelava energije iz beljakovin za telo nekoliko naporna, mu moramo predvsem v dopoldanskem času pomagati tudi z omejenim vnosom ogljikovih hidratov. Dopoldanski čas (do kosila) je primeren za uživanje ogljikovih hidratov predvsem zato, ker jih telo do večera porabi. Če pa jih zaužijemo prepozno jih telo ponoči ( ko spimo in, ko je poraba energije minimalna) začne spravljati v zalogo maščob. Po kosilu bomo tako jedli le še hrano, ki vsebuje minimalno količino maščob in OH. Maščob se bomo nasploh skozi cel dan čimbolj izogibali.
Druga pomembna stvar pri dieti pa je, da jemo vsaj 5 obrokov na dan. Pomembno je, da ne izpustimo niti enega obroka (tudi večernega).S tem dosežemo to, da organizem nikoli ne začuti pomanjkanja. Eden od kritičnih vzrokov za skladiščenje zalog energije v telesu je namreč obrambni mehanizem, ki se sproži ob pomanjkanju energije. Ta mehanizem je pri nekaterih ljudeh globoko zakoreninjen in zato kljub temu, da jedo zelo malo (enkrat ali dvakrat na dan), nikoli ne shujšajo, saj je telo pod stalnim stresom, kdaj bo spet naslednjič dobilo hrano in 'za vsak slučaj' konstantno kopiči zaloge maščob.